Go to front page
Precedents

1.1.1951

Precedents

The Supreme Court publishes the full texts of its rulings on its website. The Supreme Court yearbooks include the title or description of the ruling in the table of contents for 1926–1979 and the full text from 1980 onwards

KKO:1951-II-43

Keywords
Kiinteistön kauppa, Kauppahinta
Year of case
1951

Ostaja oli tilan kaupassa (1901) sitoutunut siinä tapauksessa, että hän myisi tilan siitä maksamaansa hintaa korkeammasta hinnasta, suorittamaan ylimenevän osan myyjän perillisille. Ostajan sittemmin (1948) myytyä tilan kauppakirjan sanottua määräystä sovellettaessa oli otettava huomioon se, että rahaoloissa oli tapahtunut niin olennaisia muutoksia, ettei hintojen markkamääräisen erotuksen maksaminen ilmeisesti vastannut sitä tarkoitusta, mikä sopimuskumppaneilla sanotun ehdon asettaessaan oli ollut. Kun ehtoa ei voitu enää sanamuotonsa mukaan soveltaa eikä toisaalta jättää kokonaan huomioon ottamatta, ehtoa soviteltiin.

Ään

MM.

Rahan arvon aleneminen

Ostaja oli tilan kaupassa sitoutunut siinä tapauksessa, että hän myisi tilan siitä maksamaansa hintaa korkeammasta hinnasta, suorittamaan ylimenevän osan myyjän perillisille. Kun sopimuksen tekemisen ja tilasta sittemmin tehtyjen kauppojen päättämisen välisen ajan kuluessa (1901-1948) maan rahaoloissa oli tapahtunut niin olennaisia muutoksia, että hintojen markkamääräisen erotuksen maksaminen ilmeisesti ei vastannut sitä tarkoitusta, mikä sopimuskumppaneilla sanotun ehdon asettaessaan oli ollut, ehtoa, jota ei enää voitu sanamuotonsa mukaan soveltaa, eikä myöskään kokonaan jättää ottamatta huomioon, soviteltiin.

Ään

MM.

Sopimus kolmannen hyväksi - Muita kolmannen hyväksi tehtyjä sopimuksia

Ostaja oli tilan kaupassa sitoutunut siinä tapauksessa, että hän myisi tilan siitä maksamaansa hintaa korkeammasta hinnasta, suorittamaan ylimenevän osan myyjän perillisille. Ehtoa soviteltiin rahaoloissa sittemmin tapahtuneiden olennaisten muutosten johdosta.

Ään

MM.

Top of page